Jastrzębia Góra - Jaka jest historia tego miejsca? Co warto wiedzieć? Co zwiedzać? Plaża, atrakcje, noclegi.

Jastrzębia Góra położona jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu polskiego morza. Miejscowość swoją nazwę zawdzięcza górującemu nad nią wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), powyżej którego latały i osiedlały się polujące ptaki – jastrzębie.

Miejscowość nie ma zbyt długiej historii. Najwcześniejsze zabudowania zostały pobudowane w tej okolicy dopiero na początku lat dwudziestych XX w. – po włączeniu terenów tych do drugiej Rzeczypospolitej. Podstawowymi inicjatorami rozwoju tej miejscowości było 2 wywodzących się z Warszawy biznesmenów: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Kupili oni fragment terenów współczesnej Jastrzębiej Góry i postawili pierwsze budynki wczasowe. Wybudowanie pierwszej bitej jezdni z bazaltowej kostki z Jastrzębiej Góry do Władysławowa to też dzieło tych 2 biznesmenów – w dzisiejszych czasach to główny chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W latach międzywojennych miejscowość ta była znanym, przede wszystkim pośród stołecznej śmietanki, wczasowiskiem. O popularności Jastrzębiej Góry niech świadczy fakt, że odpoczywali tutaj J. Piłsudski, Ignacy Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły. Po wojnie Jastrzębia Góra prawa wsi otrzymała w 1963 r. a od 1975 r. jest częścią miasta Władysławowo.

Dzisiaj Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość wypoczynkowa. Wyznaczono tu 3 kąpieliska nadmorskie z szeroką plażą. W rejonie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, oczyszczony z większych kamieni, które zostały zużytkowane do utrwalenia klifowego wybrzeża. Na plażę, zważywszy na wysoki klif zejścia są strome i liczą, w przybliżeniu, 300 stopni. Istnieje dodatkowo łagodniejsze dojście wiodące na plażę od ulicy Droga Rybacka.

Jedna spośród najbardziej przyciągających atrakcji Jastrzębiej Góry powstała niedawno, albowiem w 2000 roku po wykonaniu analiz geodezyjnych, określając że właśnie tutaj, znajduje się najdalej w kierunku północy wysunięty punkt Polski. W miejscu tym posadowiono symboliczny obelisk określany „Gwiazda Północy”.

W miejscowości zachowały się wybudowane w latach 20-tych domy – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko przymorskie z tamtego czasu Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi też kościół pw. Św. Ignacego Loyoli. Budynek kościoła nie jest obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w poł. lat 80-ych dwudziestego w. jednak ma nietypową konstrukcję – ma dwie kondygnacje. Dodatkową ciekawostką świątyni są 21-głosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 roku odbywają się Koncerty Organowe.

Naturalną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Jar ten, ongiś liczący blisko dziesięć kilometrów długości, w znacznej części został zabrany przez morze. Skarpowe zbocza jaru porośnięte są przeszło stuletnimi bukami, z domieszką pojedynczych brzóz, jarzębów, świerków oraz zdziczałych grusz. W górnym fragmencie jaru poszycie gęsto zarośnięte jest paprotkami.

Mnogie domki w Jastrzębiej Górze, domy gościnne, ośrodki wczasowe i pensjonaty stanowią bogatą i różnorodną propozycję noclegową.

Bogatą bazę noclegową (ponad trzysta prezentacji obiektów noclegowych) znajdą Państwo tutaj --> JASTRZĘBIA GÓRA noclegi

Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2017r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0