Latarnia Rozewie

Latarnia Morska w Rozewiu zlokalizowana jest przy ul. Leona Wzorka 1. Patron ulicy to latarnik, który pracował tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym i na początku wojny został przez najeźdźców zamordowany. Sama latarnia ma imię S. Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie - według pogłosek pomieszkiwał nawet w latarni. 

Latarnię wybudowano w 1822 r. Budowla poddana był dwóm ważnym modernizacjom w 1910 i 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa przemiana w wizerunku. Latarnię podwyższono o 8 m poprzez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa, które zasłaniały blask z latarni. Na wieży zainstalowano również nowe źródło światła.

Budynek jest udostępniony do odwiedzania, a dodatkowo w jego wnętrzach zlokalizowane jest małe Muzeum Latarni Morskich. Można tu oglądać m.in. dawny reflektor latarni razem z wyposażeniem elektrycznym - urządzenia te zostały na swoim miejscu podczas modernizacji latarni.

Latarnia jest wysoka na prawie 33 m, a za sprawą usytuowania na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości powyżej 83 m n.p.m. oraz ma zasięg 26 mil morskich. Budynek latarni ma charkterystyczny wygląd - biały, murowany dół i czerwona, metalowa góra. Ze szczytu latarni można podziwiać Jastrzębią Górę i Władysławowo.

Jeśli szukasz noclegu w pobliżu latarni sprawdź ofertę noclegową w Rozewiu: www.rozewie.pl/noclegi/wszystkie

Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2017r.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00