Władysławowo - Jaka jest historia? Co robić? Co zwiedzać? Atrakcje, ciekawe miejsca, noclegi.

Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w 1635 r. zadecydował by wybudować tutaj fort wojenny, w celu obrony przed najeźdźcami ze Szwecji. Dzisiejsze Władysławowo zaistniało w latach 50-tych minionego stulecia w następstwie połączenia miejscowości Poczernino, Hallerowo, Wielka Wieś, Cetniewo i portu Władysławowo. Miastem natomiast, Władysławowo zostało w 1963 r.

Ogromną rolę w ożywieniu turystyki na tych obszarach odegrał gen. J. Haller, któremu, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Bałtykiem w 1920 r. spodobało się to miejsce. Wspólnie z niektórymi swoimi oficerami nabyli te tereny. Z propozycji ich zaistniało kąpielisko Hallerowo, które miało stanowić konkurencję dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce - domu w którym gen. Haller z rodziną spędzał wakacje - od 1990 r. udostępniono do zwiedzania niewielką ekspozycję poświęconą Hallerowi i jego Błękitnej Armii.

Dzisiejsze Władysławowo to popularna miejscowość urlopowa nad Bałtykiem. Zlokalizowane jest tu aż piętnaście kąpielisk z piaszczystymi i szerokimi plażami. Znajduje się tu również port morski i rybacki. Władysławowski port pełni również rolę mariny. Z tego miejsca warto wybrać się w rejs po Morzu Bałtyckim albo Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków wycieczkowych. Wędkarzy zaciekawi zapewne fakt, że z Władysławowa organizowane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.

Kolejną ciekawostką letniska jest znajdująca się na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w dwutysięcznym roku i od tamtego okresu umieszczone są w chodniku gwiazdy największych znakomitości polskiego sportu. Swoje gwiazdy mają w tym miejscu między innymi Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, a również Michel Platini. Każdego roku, w lipcu urządzany jest we Władysławowie Festiwal Sportu.

Reprezentacyjnym miejscem miejscowości jest również Dom Rybaka - siedziba gminy z rozpoznawalną wieżą widokową z której warto podziwiać panoramę Władysławowa i okolicę.

Władysławowo, z uwagi na swoje położenie nad zatoką z płytkimi wodami, niewielkimi falami oraz odpowiednimi wiatrami - to doskonałe wręcz miejsce do nauki i uprawiania windsurfingu. Przy brzegu funkcjonuje kilka szkółek z wykfalifikowanymi instruktorami, a także liczne wypożyczalnie sprzętu. 

W ofertę dużej bazy noclegowej miejscowości wchodzą liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, domki letniskowe i pokoje we Władysławowie.

Informacje na podstawie: https://www.wladyslawowo.info.pl

Ostatnia aktualizacja - kwiecień 2017r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0