Zamek Krokowa

Zamek Krokowa to jedna z najcenniejszych atrakcji województwa pomorskiego. Obiekt jest pięknie położony – wokół niego znajduje się duży park ograniczony fosą. Budowla ma długą i bogatą historię. Zamek zbudowany został przez rodzinę von Krockow. Pierwsza część zameczku rycerskiego powstała w drugiej połowie XIV wieku – dziś liczy już ponad 700 lat. Pierwotnie budowla otoczona była fosą, a w przyległych ogrodach uprawiano głównie warzywa. W połowie XVII wieku zamek pełnił funkcję militarną, a ogrodom nadano kształt ogrodu włoskiego. W połowie XVIII w. obiekt przebudowano a sto lat później dobudowano istniejący również dzisiaj mur. W 1994 roku zamek został gruntownie odrestaurowany. Obecnie jest on udostępniany do zwiedzania za symboliczną złotówkę.

MUZEUM

Muzeum znajduje się w dawnej gospodzie wiejskiej i jest jedynym w naszym kraju tego typu projektem. Opowiada o skomplikowanej historii Polaków i Niemców na tym terenie. W gospodzie znajdują się pamiątki po dawnych właścicielach Krokowej, wystawy historyczne i artystyczne. Muzeum oferuje również warsztaty edukacyjne. Krokowa łączyła wiele kultur- Polaków, Niemców, Kaszubów, Olendrów. Do II Wojny Światowej była centrum kalwinizmum. O tym wszystkim dowiesz się zwiedzając Muzeum w Krokowej.

Zapraszamy do Archivum Crocovianum (w części parterowej Zamku) od godz. 10.00 

RESTAURACJA

Restauracja mieści się w Zamku Krokowa. Zgodnie z tradycją z początku XX wieku, kiedy kuchnią zajmowała się Pani Pelagia Gawrońska- ówczesna kucharka, restauracja zamkowa specjalizuje się w daniach z dziczyzny. Zamek podejmował też swoich gości warzywami i owocami zbieranymi w przypałacowym ogrodzie. Dziś najlepsze przepisy dają podstawę kuchni zamkowej. Poza dziczyzną można tu skosztować dań kuchni regionalnej oraz staropolskiej. Delektując się posiłkiem, warto zwrócić uwagę na polichromię sufitową z XVIII wieku.

Godziny otwarcia restauracji:

  • czerwiec – sierpień 13:00 – 21:00
  • wrzesień – maj 13:00 – 20:00

Godziny otwarcia kawiarni:

  • czerwiec – sierpień 11:00 – 21:00
  • wrzesień – maj 11:00 – 20:00

Godziny otwarcia muzeum:

  • Lipiec – Sierpień: codziennie od 10:00 do 17:00 (oprócz niedziel i poniedziałków)
  • Wrzesień – Czerwiec: codziennie od 11:00 do 16:00 (oprócz niedziel i poniedziałków)

CENNIK

Normalny – 5 zł
Ulgowy – 2,50 zł (dzieci, studenci, 60+)
Rodzinny – 10 zł (2 dorosłych + do 3 dzieci)

Bilet grupowy (8 sób): Normalny 3 zł, Ulgowy – 2 zł / za osobę

Studenci kierunków etnograficznych, pracownicy muzeów, pracownicy Zamku w Krokowej – wstęp wolny.

Ostatnia aktualizacja - sierpień 2020.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.ostrowo.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0